wsparcie

Flowers

Badania cytologiczne

Badanie cytologiczne szyjki macicy jest metodą diagnostyczną wprowadzoną na początku zeszłego wieku przez Pappanicolau w celu wykrywania zmian przedrakowych oraz raka szyjki macicy. W celu wykonania badania lekarz ginekolog pobiera specjalną szczoteczką materiał i po odpowiednim przygotowaniu oddaje go do oceny pod mikroskopem. Pobranie jest bezbolesne i wykonuje się je w trakcie normalnego badania we wziernikach. Należy pamiętać, żeby pobranie nastąpiło nie wcześniej niż w 4 dniu cyklu i nie później niż na 4 dni przed kolejną spodziewaną miesiączką. Najlepszym okresem na pobranie rozmazu cytologicznego jest 10-18 dzień cyklu. Przed planowanym pobraniem przez 24 godziny kobieta nie powinna współżyć. Wczesne wykrywanie chorób nowotworowych i stanów przedrakowych, również tych niewidocznych gołym okiem wielokrotnie zapobiegła rozwojowi choroby i zmniejszyła zdecydowanie umieralność kobiet na raka szyjki macicy. O czułości cytologii i dokładności otrzymywanego wyniku decyduje poza pobraniem materiału również zastosowana metoda przygotowania go do oceny.

Klasyczna cytologia "na szkiełku" - już sam fakt, że stosowana jest od samego początku kiedy pojawił się pomysł oceny komórek szyjki macicy powoduje, że mamy bardzo duże doświadczenie w stosowaniu tego sposobu badania. Metoda ta zasłużyła się znacznie ratując tysiące istnień ludzkich i wciąż jest metodą o wysokiej skuteczności.

Cytologia plynna na podłożu "sure path" - zdobyczą ostatnich lat są cytologie płynne, które w porównaniu do klasyczych lepiej przygotowują komórki do dalszej oceny, dzięki temu taka cytologia ma wyższą czułość i szybciej wychwyci niektóre zmiany, pozwala ocenić dodatkowe parametry jak np. infekcje wirusowe i inne wraz z typowaniem wirusów HPV. W naszym gabinecie mają państwo możliwość wykonania każdego rodzaju badań cytologicznych z zastosowaniem najnowszych współczesnych technik oceny. Dodatkowo istnieje możliwość uzupełnienia badania o ocenę kolposkopową i typowanie wirusów HPV – kompleksowo wyczerpujące współczesne standardy diagnostyki chorób szyjki macicy.